[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره كنفرانس :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: نظر شما :: راهنماي پايگاه ::
بخش‌های اصلی
درباره کنفرانس::
صفحه اصلی::
ارکان کنفرانس::
برگزارکنندگان و حامیان::
شرکت در کنفرانس::
ارسال مقاله::
برنامه‌های جانبی::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
اخبار کنفرانس::
پیام نوروزی رییس کنفرانس::
برنامه سخنرانی ها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
انجمن کشت بافت

وب سایت انجمن کشت سلول و بافت گیاهی ایران

http://www.iapctc.com

پست الکترونیک انجمن کشت سلول و بافت گیاهی ایران

iapctc.2015@gmail.com

..
:: محورهای کنفرانس ::

  1. رویان زایی پیکری و تولید بذر مصنوعی گیاهان

  2. کشت سلول و بافت گیاهی و بهینه سازی آن

  3. ریزازدیادی و پرآوری گیاهان

  4. کشت سلول و بافت، تولید فرآورده های زیستی

  5. زیست فن آوری کشت پروتوپلاست

  6.  بیوتکنولوژی

رویان زایی پیکری و تولید بذر مصنوعی گیاهان

رویان زایی پیکری فرایندی است که در آن سلول‌های سوماتیکی(غیر گامتی) تمایز یافته و تشکیل ساختار دو قطبی شامل محور ریشه و ساقه می‌دهند. جنین‌های سوماتیکی مشابه جنین‌های زیگوتی بوده و می‌توانند بالغ باشند و جوانه بزنند. بذر مصنوعی جنین سوماتیک به همراه آندوسپرم مصنوعی و یک پوشش مصنوعی برای حفاظت از بذر است، این تکنولوژی تولید بذر غیر جنسی با حجم بالا و هزینه کم جایگزین بذر جنسی شده است.

کشت سلول و بافت گیاهی و بهینه سازی گیاهان

ایده انجام آزمایشات با استفاده از بافت‌ها و اندام‌های مجزا شده گیاهان تحت شرایط آزمایشگاهی کنترل شده در اواخر قرن نوزدهم مطرح شد و در تحقیقات هابرلنت فیزیولوژیست گیاهی آلمانی معروف دنبال گردید. تحقیقات انجام گرفته در زمینه‌های فوق الذکر قابل توجه بوده اما در میان آنها پی بردن به این واقعیت که گیاهان کامل را می‌توان از بافت‌های غیر متمایز و حتی از سلول‌های تکی در محیط‌های کشت نوزایش و تولید نمود به روش‌های کشت بافت گیاهی توانایی زیادی بخشید. بنابراین نوزایش و تولید گیاهان توسط انواع محیط کشت‌ها و بهینه ‌سازی آنها اساس بسیاری از مطالعات برجسته کشت بافت و سلول گیاهی را تشکیل می‌دهد.

ریزازدیادی و پرورش گیاهان

ریزازدیادی micropropagation تولید گیاه با استفاده از ریزنمونه‌هایی نظیر بافت و یاخته‌های گیاهی به شکل ضد عفونی شده (aseptic) در محیط‌های کشت مصنوعی در شرایط درون شیشه‌ای است. ریزازدیادی بر پایه توانمندی Totipotency استوار بوده که هر سلول زنده گیاهی قادر به تولید گیاهان جدید می‌شود. این روش جایگزین روش‌های propagaltion معمول است.ازدیاد انبوه و سریع کلون‌ها Regeneration، Multiplicatication و افزایش گیاه به صورت تصاعدی است. ریزازدیادی با روش‌های مختلف و با ریزنمونه‌های متفاوت انجام می‌شود.

کشت سلول و بافت، تولید فراورده‌های زیستی

به کشت اندام، بافت، سلول، پروتوپلاست، جنین و بذر در محیط درون شیشه‌ای کشت بافت گفته می‌شود. علی رغم پیشرفت‌های حاصل در علم شیمی آلی گیاهان هنوز به عنوان صنایع تجاری مهمی برای تهیه و تأمین ترکیبات شیمیایی و طبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، متابولیت‌های ثانویه در صنایع مختلف از جمله دارو سازی و عطر سازی استفاده می‌گردد. کاشت بسیاری از گیاهان مقرون به صرفه نیست لذا بسیاری از متابولیت‌های ثانویه تولید شده توسط گیاهان از طریق کشت‌های سلول سنتز می‌گردد.

زیست فن‌آوری کشت پروتوپلاست

انتقال مواد ژنتیکی از یک موجود به موجود دیگر در گیاهان عالی فقط از طریق جنسی به وسیله امتزاج تخم با هسته‌زایشی دانه گرده امکان پذیر بوده و پس از لقاح تشکیل جنین جنسی انجام می‌شود. در زیست فن‌آوری کشت پروتوپلاست وقتی دو پروتوپلاست(سلول‌هایی که دیواره‌های آنها هضم شده و فقط پلاسما به عنوان یک حفاظ باقی می‌ماند) با هم امتزاج یابند حالت کاملأ متفاوتی را به عنوان هیبریداسیون سوماتیکی ایجاد می‌کند که این دو رگ گیری سوماتیکی اطلاعات وراثتی هسته و سیتوپلاسم هر دو والدین را منتقل می‌کند. این دست ورزی ژنتیکی یک روش ژنتیک مولکولی است که امکان دورگ‌های گوناگون را فراهم می‌سازد.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 3097 بار   |   دفعات چاپ: 1041 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
اولین کنفرانس ملی کشت سلول و بافت گیاهی The First National Conference of Plant Cell and Tissue Culture
Persian site map - English site map - Created in 0.386 seconds with 899 queries by yektaweb 3501